Ayamama dere yatağı üzerinde 2009 yılında İstanbul’da yaşanan sel felaketinde sel baskınına uğrayan ve ciddi tehlike atlatan Bağcılar 212AVM Alışveriş Merkezinin olası sel felaketine karşı ne kadar güvenli olduğu bir kez daha ve yine CHP’liler tarafından tartışmaya açıldı. 212AVM Alışveriş Merkezi’nin resmi açılışını 01.02.2010 günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirmişti.

CHP İstanbul İl Genel Meclis Üyesi Gökhan Gümüşdağ’ın hazırladığı ve CHP’li Meclis Üyeleri Orhan Çakır ve İsmail Çelebi’nin imzaladıkları “Bağcılar 212 AVM Alışveriş Merkezinin sel felaketine karşı ne kadar güvenli olduğu hakkında” ki konu başlıklı yazılı önergesi İl Genel Meclisi Başkanlığınca ilgili komisyona havale edildi. İstanbul İl Genel Meclisinin 2010 yılı Nisan Ayının Salı günkü oturumunda önergesini sunan ve meclis kürsüsünde meclis üyelerine hazırladığı önergeler hakkında bilgi veren CHP’li Gümüşdağ kendi çektiği fotoğraflarla slâyt gösterişi eşliğinde konuşma yaptı. Olası sel felaketinde dere yatağı üzerinde olduğu için çok ciddi zarar ve ölümlere neden olmaması için gerekli çalışmaların ve önlemlerin alınması gerektiğine dikkat çeken CHP’li Gümüşdağ önergesinde şunlara değindi;

212AVM olası sel felaketine karşı ne kadar güvenlidir?

Konu: Bağcılar 212 AVM Alışveriş Merkezinin Sel felaketine karşı ne kadar güvenli olduğu hakkında.

Bağcılar bölgesi Basın Express yolu üzerinde inşa edilen AVM212 alışveriş merkezinin 10 metre önünden Ayamama Deresi geçmektedir. Binanın burada  yapılmasından ötürü, dere bu noktada eksen değişimi yapmakta olup basın expres yolunun altına girip yolun karşı şeridine geçmektedir. Dolayısıyla bu noktada sel suları gırtlak oluşturmakta ve taşmanın başlangıç odağını oluşturmaktadır.

Olası sel baskınında merkezin eylem planı var mıdır?

Son sel felaketinden bu alış veriş merkezide etkilenmiş olup halka açık olmaması sebebiyle herhangi bir can kaybı olmaması sevindiricidir.

Ek1 deki resimlerden de görüleceği üzere 212 AVM de 4 katlı garaj su seviyesinin altında inşa edilmiştir. Herhangi bir sel felaketinin tekrarlanması durumunda bu garajlarda bulunan araçların ve sahiplerinin alış veriş merkezinin hiç can ve mal kaybı vermeden nasıl boşaltılabileceği büyük bir muammadır. Bu alışveriş merkeziyle temasa geçilerek böylesi bir felaket karşısında 212AVM’nin eylem planının ne olduğunun tespit edilmesini bu konuda eylem planı yoksa bunun projelendirilip uygulanmasını aksi takdirde kapatılması için gereğinin yapılmasını yüce meclisimize arz ederiz.  Saygılarımızla, Ek1:AVM ve Dere yatağı görüntüleri.